Kupnjom «Valjaonice cijevi» Sisak , (bivše « Željezare «- Sisak) od strane
Commercial Metals International AG, Švicarska i osnutkom nove tvrtke «CMC»doo –Sisak, naivno smo se nadali da je konačno nađeno rješenje za tvrtku koja već 17 godina mijenja vlasnike, «restrukturira se» i to uvijek na način da je radnika sve manje.
Pojavom Commercial Metals International AG, Švicarska i spremnost Kupca na potpisivanja «Socijalnog sporazuma» sa sindikatima , kojim se garantira zaposlenost na razini 1209 radnika u «Valjaonici cijevi» doo Sisak i 207 radnika kćeri «Remont-Caprag» doo držali smo da je ozbiljnost tvrtke neupitna i da je konačno u Hrvatsku došao pravi Poslodavac.
No već 10 mjeseci po potpisu Socijalnog sporazuma, 8 mjeseci po kupnji Društva i 5 mjeseci po osnutku novog društva «CMC» doo Sisak (točnije 17.9.2007. godine pokazalo se pravo lice novog vlasnika odnosno nove Uprave.
Naime 13. 2. 2008.g. bez bilo kakve konzultacije sa socijalnim partnerom sindikatom Poslodavac-Kupac vješa OBAVIJEST po pogonima, kojom poziva zaposlene da se jave svi koji žele biti na listi viška, s tim da će on na kraju odrediti tko to može biti, a tko ne.
Tek 14. veljače za višak saznaje Sindikat metalaca Hrvatske, a na sastanku između sindikata i Uprave 21.veljače saznaje se da se radi Program viška za 407 radnika.
Na ovaj Program sindikat se odmah negativno očitovao pozivajući se na Socijalni sporazum potpisan 17.travnja 2007 godine između Sindikata metalaca Hrvatske i Hrvatskog sindikata metalaca-HUS s jedne strane, te predstavnika Commercial Metals International AG, u osobi Borisa Šavorića opunomoćenog odvjetnika s druge strane kojim je utvrđeno:.
- Zadržavanje postojeće djelatnosti, najmanje u postojećem opsegu, te obveze ulaganja u proizvodnju,
- Transparentni «Program ulaganja»,
- Transparentni «Poslovni plan»,
- Ulaganje u ekologiju i zaštitu okoliša,
- Zadržavanje u radnom odnosu 1209 radnika u «Valjaonici cijevi Sisak»doo i 207 radnika u «Remontu Caprag»doo najmanje tri godine ( ne otkazivati ugovore o radu iz poslovno uvjetovanih razloga) uz zadržavanje kontinuiteta rada i svih prava iz postojećih ugovora o radu,
- Ispunjenje svih obveza iz postojećeg Kolektivnog ugovora,
- Polazne veličine i prava u novom Kolektivnom ugovoru su stečena prava iz staroga kolektivnog ugovora
Usvajanjem odnosno potpisom ovog Sporazuma sindikati se obvezuju osigurati PODRŠKU KUPCU u privatizaciji «Valjaonice cijevi» doo , Sisak.
No naknadnim uvidom u Kupoprodajni ugovor o prijenosu poslovnih udjela «Valjaonice cijevi Sisak doo Sisak na Commercial Metals International AG, od 20.6.2007. godine, (kojeg SMH nije imao na uvid prije potpisivanja), našli smo osnovu za ovakvo ponašanje Kupca odnosno sada Poslodavca.
Tekst Ugovora nije u suglasju sa Socijalnim sporazumom ( a dogovoreno je sa HFP da će biti temeljem Ponude), no nismo na to obraćali toliku pozornost nadajući se poštovanju «Socijalnog sporazuma» kao legitimnog akta i obveze.
Danas vidimo svu nelogičnost Kupoprodajnog ugovora i njezine posljedice i s pravom možemo sumnjati u dobre namjere Kupca , ali i Hrvatskog fonda za privatizaciju. Čak što više tekst Ugovora omogućuje tumačenje prema potrebi i kratko rečeno omogućuje izigravanje Socijalnog sporazuma, a time i prevaru radnika i sindikata.
Naime člankom 7.1. ugovorena je obveza kao u sporazumu glede broja zaposlenih radnika na tri godine s dodatkom .» Međutim, u slučaju da broj radnika u Društvu ili Remont-u padne ispod gore navedenih brojeva (misli se 1209 plus 207) zbog dobrovoljnog odlaska radnika, njihova umirovljenja, smrti ili drugih uzroka, kupac neće biti dužan poduzeti/osigurati da Društvo ili Remont zaposli nove ili dodatne radnike kako bi dosegnuo razinu 1209 u Društvu odnosno 207 u Remont-u»
no već u Članku 7.2. stoji « Podložno uvjetu iz zadnje rečenice članka 7.1. Kupac se obvezuje osigurati razinu zaposlenosti na način da će u prve 3 godine od dana sklapanja Ugovora zapošljavati 1209 radnika u Društvu i 207 radnika u Remont-u.
da bi u članku 7.3. stajalo « U slučaju mogućeg viška radnika Kupac se obvezuje da će poduzeti odgovarajuće radnje da Društvo provede smanjenje broja zaposlenih sukladno pozitivnim zakonskim propisima Republike hrvatske i važećim ugovorima o radu. Društvo će pripremiti odgovarajući program zbrinjavanja eventualnih viška radnika, te se obvezuje osigurati dodatna materijalna sredstva za zakonito i pravično zbrinjavanje radnika, o čijem detaljima je Kupac (u razumnom obliku) dužan izvijestiti Prodavatelja».
Koristeći ovu kontradiktornost uz očitu blagonaklonost Prodavatelja, Kupac odnosno Uprava pozivajući se samo na članak 7.3. Kupoprodajnog ugovora izradila je Program viška radnika.
Sindikat metalaca Hrvatske na sve navedeno očitovao se kako slijedi:
1. Sindikat metalaca Hrvatske protivi se utvrđivanju tehnološkog viška ( pozivajući se na Socijalni sporazum) koji ističe 17. travnja 2010 godine.
2. Sindikat metalaca Hrvatske neće se suprotstavljati dogovoru pojedinog radnika sa poslodavcem ako radnik dragovoljno želi biti tehnološki višak pod uvjetima međusobnog dogovora o visini otpremnine.
3. Sindikat metalaca Hrvatske zahtjeva da broj radnika utvrđen Socijalnim sporazumom u daljnje tri godine ne može biti manji od broja radnika utvrđenih točkom 6 Socijalnog sporazuma i člankom 7.2. Kupoprodajnog ugovora. 1209 plus 207.
4. U slučaju da Poslodavac ne povuče Program zbrinjavanja viškova (izuzev onih koji to žele dragovoljno biti) organizirati će se sindikalni prosvjedi i demonstracije unutar tvornice i grada Siska , a ako ne bude rezultata tada i ispred Hrvatskog fonda za privatizaciju uz traženje odgovornosti za potpisivanje ovakvog kontradiktornog Ugovora.
Predsjednik SMH
Ivo Marjanović