Održana je redovita 5. sjednica Foruma za Istočnu i Jugo-istočnu Europu u okviru regionalne podjele Europske konfederacije metalaca, a koju sačinjavaju: Slovenija, Mađarska, Češka Republika, Slovačka, Poljska, Hrvatska, Bugarska, Rumunjska, Srbija i Crna Gora, i Makedonija. Sjednica je održana u Katowicama od 18. do 20.04.2006.g.
Hrvatsku delegaciju činili su Ivo Marjanović-predsjednik SMH, te u svojstvu prevoditelja Antun Kršovan Dujmović.
Domaćin sjednice bio je poljski sindikat metalaca “Solidarnošć”
Tema sjednice bila je:
- Priprema za Kongres EMF u Portugalu u 2007. godini
- Prezentacija programa “Think Tank”
- Restrukturiranje multinacionalnih kompanija i problem preseljenja proizvodnih kapaciteta na istok.
- Prezentacija “Informacijskog obrasca” za regiju sa osnovnim podacima o svakoj zemlji, a koji se odnose na podatke o ekonomskom i socijalnom stanju radnika, organizaciji sindikata i sl.
- Ekonomsko-socijalno stanje radnika u Bugarskoj i Rumunjskoj , prvim zemljama koje od slijedeće godine postaju punopravne članice EU.
Zadatak pripremnih radnji za Kongres EMF-a u 2007. godini biti će socijalni dijalog u novim zemljama tako zvane “Nove Europe”. Iz prakse je vidljivo da kapital koji dolazi u “Nove Zemlje” EU iz tako zvanih “Starih zemalja” ne ponaša se isto kao u domicilnim zemljama. Kada se kaže da se kapital na isti način ne ponaša, misli se na prava radnika, uvjete rada, plaće i slično. Konstatirano je da su novoprimljene zemlje, a naročito zemlje kandidati, u normativnom smislu ispunili sve obveze, ali u praksi to ne funkcionira.
Poslodavci radnicima dvojako prijete i to: U tzv. “Staroj Europi” se prijeti radnicima da ako ne pristanu na manju plaću i duži radni tjedan tada će proizvodnja ili njen dio biti preseljena na Istok, a u “Novim zemljama” članicama EU ili kandidatkinjama, poslodavci koriste popustljivost domicilne vlasti ili ne sankcioniranje kršenje domicilnih zakona. Multinacionalne kompanije u “Novim zemljama” postale su partner vladama tih zemalja, ili bolje rečeno, protiv vlastitih radnika Vlade su postale partneri multinacionalnih kompanija.
Ovakvo stanje uzrokuje sukobe među radnicima obiju Europa i stavljaju sindikalni pokret na kušnju i vrlo tešku zadaću.
Upravo radi toga formiraju se stručne skupine u okviru projekta “Think- Tank” kako bi se moglo stručno i brzo intervenirati, kako u vlastitoj zemlji tako i na razini europskih institucija, a posebno djelovanjem Europskog radničkog vijeća.
Ponovno se postavilo pitanje najniže cijene rada na razini Europe te je dogovoreno da će zemlje SEEF-a izraditi i uputiti EMF-u i EU komisiji Deklaraciju o zahtjevu utvrđivanja minimalne cijene rada na razini čitave Europe. Na takav način bi se osigurali barem minimalni uvjeti jednakosti radnika s jedne strane, a s druge strane bi se kapital dodatno usporio u seljenju.
Radi jednoobraznosti pristupa, u “Novim zemljama” nužno se upoznati sa svim elementima gospodarskog, pravnog, socijalno i organizacijskog stanja kako na razini države tako i na razini sindikata. Naime, sustavi u tim zemljama su vrlo različiti i sada se tek u praksi izjednačuju sa “Starim zemljama”. Oni su do sada bili samo na papiru usklađeni, no primjena je upitna. Prema tome da bi se moglo jednoobrazno sagledavati i stvarati određenu strategiju, moraju se sindikati pojedinih zemalja upoznati, kako sa stanjem tako i sa koracima izjednačavanja sa “Starom Europom”.
Sadašnja usporedba pojedinih gospodarskih, pravnih i socijalnih kategorija gotovo da nije moguća, počevši od sustava poreza i doprinosa, mirovinskog i zdravstvenog sustava, obračuna i iskaza plaća i slično.
Nakon završenog usporednog pregleda podataka i pokazatelja po zemljama i za cijelu razinu SEEF-a, moguće je sagledati koja zemlja i kojim putem i brzinom može i treba ići u Europsku uniju.
Što se pak Bugarske i Rumunjske tiče, u tim zemljama postoji vrlo velika bojazan za zatvaranje pojedinih pogona, poskupljenja i sl. Čak što više već postoje naznake seljenja određenih grana u Ukrajinu, Moldaviju i dalje.
Dogovoreno je da će slijedeća sjednica biti u lipnju u Beogradu, gdje bi se definirale deklaracije koje će biti upućene EMF-u i Europskoj komisiji.
Predsjednik SMH:
Ivo Marjanović